A szőrnövekedésnek három fázisát különböztetjük meg:
Növekedési (anagén) fázis: a szőrszál növekedése a szőrtüszőben történik az előző szál mátrixának maradványából. A mátrixsejtek 24 óránként osztódnak, osztódásukkal a szál folyamatosan növekszik. Ebben a fázisban termelnek a pigmentsejtek melanint, a szőrszál festékanyagát.
Átmeneti (katagén) fázis: a sejtosztódás és ezáltal a szőrnövekedés lelassul, s végül megáll. A szőrtüsző elválik a papillától, ezután kis sejtcsoportot maga után hagyva elkezd felfelé vándorolni.
Nyugalmi (telogén) fázis: a szőrtüsző nyugvó állapotban marad, elszarusodik, majd eléri a bőrfelszínt. A nyugalmi fázis végén az újonnan növekvő szőrszál kilöki az előzőt, és újraindul a szőrnövekedés.
A szőr hossza tehát tulajdonképpen attól függ, hogy meddig képes az első fázisban maradni. A hónaljszőrökért felelős sejtek például úgy vannak programozva, hogy körülbelül 4 hónap után átlépjenek a második fázisba, míg a hajunk akár 6-7 évig is növekedhet! Így egyszerűen több ideje van hosszúra nőni.
A (látható) hajunknak átlagosan körülbelül 85%-a van növekedési fázisban, míg a hónaljszőrünk csupán 20-30%-a.
Ebből láthatjuk azt is, hogy miért nem elég egy alkalom a végleges szőrtelenítéshez. Lézeres szőrtelenítés során a növekedési fázisban lévő szőrszálakat célozzuk. Miután megszabadultunk az éppen aktív szálaktól, meg kell várnunk, hogy a nyugalmi állapotban lévők újra elkezdjenek nőni. Ez a hónaljunk esetében akár 3-4 hónapig is eltarthat.